Groningen
A groningeninek – a gelderlandivel együtt - az a megkülönböztetett szerep jutott, hogy az igen sikeres holland melegvérű kialakulásához biztosították az alapállományt. Ma már korántsem állíthatjuk, hogy a fajta eredeti formájában létezne, de a maga idejében a groningeni igen használható állat volt, amelyet a régió speciális mezőgazdasági igényeinek kielégítésére tenyésztettek.
TENYÉSZTÉS
A fajta a hollandi Groningen vidékről származik. Egészen 1945-ig a groningeni nehéztestű mezőgazdasági ló volt, amely megbízható, de nem túl látványos kettesfogatot is adott. Híres volt az erőteljes faráról, de nem volt szabad mozgású. Az ezt követő időkben, amikor élénkebb, sokoldalúbb lovakra volt nagy az igény, a fajtát nemesebbé és könnyebbé tették.
JELLEMZŐ TULAJDONSÁGOK
Az eredeti groningen fajta ismert szomszédjaira, a fríz lóra és az erőteljes, higgadt oldenburgira épült. Ettől a kettőtől örökölte nyugodt természetét, munkakészségét. A termetes groningeni kancák nemes ménekkel keresztezve erőteljes állományt adnak, amelyek jól örökítették méretüket, és csontozatukat.
Marmagasság: 160-170 cm
Környezet: Hideg éghajlat
Eredet: XIX. század
Jellege: Melegvérű
Színek: Pej, sötétpej
Hasznosítás: Könnyű igásló, kocsiló
A FAJTA KIALAKULÁSA
FRÍZ LÓ: Kitartást, jobb lábakat a közönséges holland kancáknál.
OLDENBURGI: A nagyobb méretet, az erős alkatot, a csontozatot és az erőteljes fart örökítette. |