1.
Kössük ki a pónit, és közben beszéljünk hozzá. A nyerget általában bal oldal felől tesszük fel, így bal kezünkkel az elülső ív, jobbal pedig a hátsó nyeregkápa alá nyúlva helyezzük a nyerget a póni hátára, jócskán előre a mar irányában.
2.
Ezután óvatosan csúsztassuk hátra a megfelelő pozícióba. Menjünk át a mási oldalra és engedjük le a hevedert. Mindig a ló előtt menjünk, soha ne mögötte, mert még meg talál rúgni.
3.
Menjünk vissza a bal oldalra, és rögzítsük a hevedert. Mielőtt feltennénk a nyerget, győződjünk meg róla, hogy a póni háta és a heveder alatti szőrzet tiszta-e, mivel a szennyeződés és verejték kidörzsölheti az állat testét, és fájdalmas sebeket okozhat.
4.
A csatoknak passzolniuk kell, és a heveder alá rögzített állapotban is be kell tudnunk dugni a kezünket. A heveder becsatolása közben álljunk a póni lapockája mellett.
5.
Győződjünk meg róla, hogy a heveder nem csavarodott-e meg, és a nyeregalátét a helyén van-e. A hevedert ne húzzuk túlságosan szorosra. Sok ló azonban felfújja a hasát, amikor először tesszük rá a hevedert, ezért néhány perc elteltével ellenőrizzük azt, és ha szükséges, szorítsunk rajta.
6.
A csatvédőket húzzuk le a csatok fölé, hogy megóvjuk a nyeregszárnyat. Mielőtt felszállunk, ne felejtsük el ismét ellenőrizni, és szükség esetén meghúzni a hevedert. Addig engedjük a kengyelvasakat, amíg fel nem tudunk szállni. A ló lábát előrehúzva kisimíthatjuk a bőr heveder okozta gyűrődéseit, megelőzve ezzel a becsípődésüket.
|