Inkább póniknál tapasztalható, mint lovak esetében. A savós patairha-gyulladás igen fájdalmas betegség, amelyet a patában lévő szövetek gyulladása okoz. Mivel a patát szilárd, tágulásra képtelen köpeny veszi körül, a gyulladás óriási fájdalmat okoz a póninak. A daganat oka lehet a helytelen mennyiségű táplálék, vagy a túl sok friss, lédús fű. Közvetlenül láz, vagy kancák esetében méhgyulladás is kiválthatja. Póniknál a túlzott mennyiségű zöld, buja fű és a kemény talajon végzett nehéz munka a leggyakoribb ok. A vadon élő pónik hozzászoktak, hogy nagy távolságok megtétele révén, terméketlen területen kell fenntartaniuk magukat ritka és gyenge minőségű táplálékkal. A jó legelőn tartott póni többet fog enni, mint amennyi a fennmaradáshoz szükséges, ám ennek ellenére is hajlamos tovább legelni. Ennek következtében egyfajta emésztési zavar lép fel, ami megmérgezi a véráramot, és a pata érzékeny szövetének begyulladásához vezet.
A patairha-gyulladástól szenvedő póni előretolja elülső lábait, a hátsókat pedig maga alá húzza, hogy csökkentse a patáira nehezedő nyomást és súlyt. A lábfej formája megváltozik, és az állat nem akar megmozdulni. A paták érintésre melegek, sőt, forróak, és bár a tünetek általában az elülső lábakon jelentkeznek, a betegség mind a négy lábat érintheti. Pónink testhőmérséklete akár 41 °C-ig is felmehet, fájdalmai pedig szemmel láthatóak lehetnek. Azonnal forduljunk állatorvoshoz, és ha a fájdalom nagyon gyötrő, adjunk neki fájdalomcsillapítót. A pónit ezalatt tartsuk istállóban, adjunk alá friss, vastag almot, hogy szívesen lefeküdjön. Legjobb a forgács, mert segít tartani a talpakat. Egy patkolókovács is adhat tanácsot a lábak ápolásával kapcsolatban, esetleg speciális patkókat tehet fel.
A patairha-gyulladás kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető, ha póninkat távol tartjuk a nagyon dús fűtől. Bizonyos pónik azonban hajlamosak erre a betegségre, ezért rendszeresen figyelni kell az állapotukat, különösen tavasszal és nyáron. Az ilyen pónik számára a gyengébb minőségű táplálék gyakran megfelelőbb, és az is segít, ha mindennap egy adott időre bezárjuk őket az istállóba, vagy elektromos kerítéssel szabályozzuk a naponta elérhető élelem mennyiségét. A táplálék és a mozgás egészséges egyensúlyának fenntartásával megóvhatjuk a patairha-gyulladásra hajlamos pónit a betegség másodszori kialakulásától. |