Pónink valószínűleg előbb vagy utóbb lesántul. Ez meglehetősen elterjedt tünet, és sokféle oka lehet. Általában sérülés vagy valamiféle betegség okozza. Minden esetben hívjunk állatorvost a probléma meghatározásához és kezeléséhez. A sántaság bárhol jelentkezhet a lábon, az ízületekben vagy a lábfejen. Soha ne lovagoljunk sánta pónival. Ha éppen úton vagyunk vele, amikor lesántul, szálljunk le, és nézzük meg, nem csak egy patkójába szorult kőről van-e szó. Ha nem, lassan vezessük haza. A sántaság kezelésénél nagyon fontos a pihenés és a kényelmes istálló. Ha pónink egyik elülső lábára sántít, a másik lábra pólyát helyezhetünk, hogy csökkentsük a rá nehezedő többletnyomást.
Nagyon fontos, hogy meg tudjuk állapítani, mikor sánta egy póni, és hasznos, ha azt is meg tudjuk mondani, melyik láb okozza a bajt.
Ez nem mindig olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik. A komoly sántulás lépésben is felfedezhető. Ha nem, kérjünk meg valakit, laza kantáron fogja ügetésre a pónit, és kemény talajon haladjon vele egyenes vonalban felénk, majd távolodjon tőlünk. Ha a póni valamelyik elülső lábára sántít, leereszti vagy félrehajtja a fejét, amikor a jó láb érintkezik a talajjal. Ha mindkét elülső láb sánta, magasra emeli a fejét és rövideket lép. Ha az egyik hátsó lábával van baj, tompora lejjebb billen, amikor a ló a jó lábát teszi le, mert a póni igyekszik levenni a súlyt a fájó lábáról. Amikor egy helyben áll, előfordulhat, hogy az egyik lábát pihenteti vagy egyik elülső lábát előrenyújtja. |